KEMOTERAPİ TEDAVİSİ SAÇ DÖKÜLMESİ ÇÖZÜMLERİ VE TÜM BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ

Kemoterapi, kanserle mücadele eden kişilerin gördükleri tedaviler olarak açıklanabilir. Bu tedaviler,  saç hücrelerini olumsuz etkilemektedir. Bu durumun sonucunda ise saçların ya da vücudun diğer tüyleri de dökülebilir. Kemoterapide saç dökülmesi,  alopesi olarak da ifade edilebilir. Saç dökülmesi kemoterapinin en fazla yan etkileri arasındadır. bazı kemoterapi ilaçlarının ise saçları dökerken bazı ilaçların ise hiç dökmediğini söyleyebiliriz. Bazen de fark edilmeyecek kadar az dökmektedir. Dökülme öncelikle saçlardan başlamaktadır. Bunun yanı sıra kaş, kirpik, sakal, bıyık, kol, bacak gibi vücutta bulunan diğer tüylerde dökülmektedir. Bu etkilerin değişmesi ile ilacın tipine ve dozuna bağlı olarak dökülmelerin değiştiği söylenebilir. Genellikle kemoterapi ilaçları saç dökülme potansiyellerine göre gruplandırılmıştır.

Kemoterapide saç dökülmesi, durumu kemoterapinin alındıktan 2 ya da 3 hafta sonra dökülmenin başlanacağı görülür. Tüylerdeki dökülmeler sizleri ruhsal anlamda rahatsız edebilir. Çoğu hasta saç dökülmesinin üzüntüsünü büyük ölçüde yaşar. Bu duyguları paylaşmaktan çekinmemelisiniz. Daha öncesinde bu deneyimi yaşayan kişiler ile konuşabilirsiniz. Saçların kemoterapi bitiminden 2 ya da 3 ay sonra uzamaya başladığını söyleyebiliriz. Saç dökülmeleri geçici yan etkilere neden olabilmektedir. Saçların ilk çıktığı andan itibaren düz yada kıvırcık yapısı olmaktadır. Rengi de farklı olabilir fakat eski haline kısa zamanda dönmektedir.

Saç dökülmesini yaşamadan önce alınması gereken önlemler bulunmaktadır. Kemoterapide saç dökülmesi durumunu yaşayanlar öncesinde ilaçlarının yan etki olarak saç dökülmelerine yol açması nedeniyle tedavilerden önce saçların kesilmesi öneriliyor. Aynı zamanda saçınızı tıraş ettirebilirsiniz. Bunun için ise elektrikli traş makinelerinden yardım alabilirsiniz. Perma gibi kimyasal olan maddeler ya da sert şampuanlardan kaçınmanız gerekmektedir. Bu ürünler kafa derinizi kuru kaşıntılı hale getirerek rahatsızlık verebilir. Saçınızı besleyen şampuanlar ile yıkayarak yumuşak havlular ile kurutmanız gerekmektedir.

Şampuanlarınızı besleyici olanlardan seçerek aşırı taramadan ya da fırçalamadan kaçınmalısınız. Kamoterapide saç dökülmesi, kafa derilerinin tahrişini önleyebilmek için yumuşak fırçaların tercih edilmesi doğru seçimler olacaktır. Saç kurutma makinaları kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Eğer saç kurutma makineleri tercih edilecekse düşük sıcaklık ile çalıştırılması uygun olacaktır. Bigudiler kuru olan saçlarınıza zarar verebilir. Bu nedenle bu ürünleri de kullanmamanızda fayda olacaktır.

Kemoterapide Saç Dökülmesi Nedir?

Kemoterapi, kanserle mücadele eden kişiler için uygulanan tedavilerdir. Kemoterapiye bağlı olarak ise saç dökülmeleri genel olarak meydana gelen durumlar arasındadır. Kemoterapide saç dökülmesi ile alakalı olarak genel anlamda %65 karşılaşılan durumlardır. Saç dökülmelerinin görülme sıklıkları ve dökülen yoğunluğa uygulanan tedavi cinslerine bağlı olarak değişir. Aynı zamanda değişin durumlar arasında doz, kaç ilaç ile birlikte alındığı ve uygulama sıklıkları da yer almaktadır. Saç dökülmesine neden olacak durumlar bulunmaktadır.

Bazı hastalarda saçların dökülmesi başlangıcı ve hastaların yeniden saçlarının çıkması için geçen süreler değişkenlik gösterebilir. İlk olarak kemoterapi uygulaması sağlandıktan 1 ya da 3 haftalık süreçte dökülmeler meydana gelir. Sıklıkla 3. Hafta  da belirgin olarak kendini gösterir.

Örnek olarak banyoda yıkanırken, saçlarınızı tararken yoğun bir şeklide dökülmelere görebilirsiniz. Kemoterapide saç dökülmesi,  haftanın sonunda saçların %90şekilde dökülmüş olduğunu gördüğünüzde belirginliğini ortaya koymuş anlamına gelmektedir. Saçlardan sonra ise kaşlar, vücut kılları, kirpikler dökülmeye başlayacaktır. Saçlar kemoterapilerin son kürü olarak uygulandıktan sonra 2 ya da 3 ay içinde uzadığı görülecektir. Hastaların %95 şekilde saçları yerine gelir. Bu süreç ise 1 yıllık süreçte mümkün olabiliyor.

Kemoterapiye bağlı olarak saç dökülmeleri kanserli olan hastaların tedavilerinde duygusal anlamda travma süreçleri arasında yer almaktadır. Kemoterapide saç dökülmesi, sonucunda saç kayıplarının hastaları psikolojik anlamda olumsuz etkileyen tedaviler olduğunu ifade edebiliriz. Kişilerin kendi dışındaki bireylerin, sosyal anlamda ilişkilerinin olumsuz etkilenmesi sonucu ortaya çıkan durumlardandır. Sosyal anlamda ilişkilerde buna bağlı olarak bozulabilir.

Kanser tedavisinde uygulanan kişilere devamlı hastaların durumları hatırlatılarak hastaların gizlilik hakkı elinden alınabilmektedir. Genellikle kanserli kadın hastaların %47 olarak kemoterapinin en travmatik yan etkisi olduğu ifade ediliyor. Bu yan etkiler nedeniyle ise tedaviler genellikle reddedilebilmektedir.

Bu tedavi süreçlerinde kozmetik olarak kullanılacak yöntemler bulunmaktadır. Kemoterapide saç dökülmesi,  bazı kanserli hastaların tedavilerinde kafa soğutma yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemler bazı hastaların rahatsızlıklarını ve baş ağrısına neden olan durumları ortaya çıkarıyor.

Kemoterapide Protez Saç Kimler Kullanabilir?

Kemoterapi tedavisi gören hastaların çoğunlukla saç dökülmeleri ile karşılaştığını söyleyebiliriz. Kemoterapide protez saç kullanımı ile alakalı olarak birçok soru sorulmaktadır. Saç dökülmeleri kemoterapilerin yüksek yan etkileri arasında yerini alıyor. Kullanım sağlanan ilaçlar ve ilaçların türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Uygulanacak olan ilaçların dozu ve kullanım sağlanan miktarları da saç dökülmelerinde etkenler arasındadır. Bu tedaviler bittikten sonra saçlar geri gelse de bu süreçte saçın olmaması psikolojik anlamda zedelenmelere yol açar. Kemoterapi tedavisi gören kişilerin morallerinin yüksek olması gerekmektedir. Böylelikle tedavi olumlu şekilde etkilenecektir.

Saç dökülmelerine karşı olarak alınacak önlemler de bulunmaktadır. Klasik anlamda peruklar, bone, bandalar bulunmaktadır. Bunlar sık kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Ancak bunlar bazı durumlarda eziyete dönüşebilir. Perukları takmak, çıkartmak, kişilerin hassas olduğu durumlardır. Kaşıntı, kızarıklık ve tahrişlere neden olabilir. Kemoterapide protez saç uygulaması sağlanabilen bir yöntemdir. Çözüm olarak bu yöntemin seçilebileceğini söyleyebiliriz.

Kişilerin fiziksel anlamda görünümleri kemoterapi tedavileri ile bozulmaktadır. En değerli olan yerler saçlardır. Özellikle bu durum kadınlarda bir hayli fazla olan bir durumdur. Kadınların erkeklere göre yaşanan saç kayıplarından dolayı psikolojik anlamda travmatik durumları daha fazladır.

Bu durumların önlenebilmesi ve hastaların kendilerini iyi hissedebilmeleri için protez saç uygulaması,  tedavi sürecinde tercih edilebilir. Çünkü kanser, moral isteyen bir hastalıktır. Saç kayıplarından dolayı kullanılan protez uygulamalar, hastaların sosyal yaşantısını olumlu yönde etkileyecektir. Saç kayıplarının çözüm bulması ise kişilerin hayatlarını büyük bir oranda etkileyecektir.

Teknolojik gelişimler ise bu durumda olan hastaların psikolojik durumlarına yardımcı olmaktadır. Saç ekimlerinin ağrılı ve sancılı süreçler olmasından kaynaklı, kemoterapi görenler için protezler daha uygundur. Kişiler ekim işlemlerinde çok fazla ağrı ve sıkıntı çekmektedir. Bu nedenle kanser hastalarına kesinlikle saç ekimi önerilmemektedir. Saç protezleri uygun olacaktır.

Saç protezlerinin uygulanacağı hastalarda yaş aralığı önemli olmasa da 6 yaşından küçük olanlara normal şartlarda uygulanmamaktadır. Kanser tedavisi gören kişilerin kaç yaşında olursa olsunlar protez işlemini yaptırabilmeleri mümkün oluyor. İstenilen model, uzunluk ve yoğunluğa göre saç modelleri yaptırılabilir. Kişisel anlamda bakımına özen gösteren kişilerin kanser hastası bile olsalar protez yapımı yaptırmalarında sakınca yoktur.

Kemoterapide Tedavilerinde Protez Saç Uygulamaları İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son zamanlarda saç dökülmeleri ve kellikler çok sık rastlanan durumlardandır. Bu durumlar aynı zamanda tedavilerden kaynaklı yan etkiler şeklinde de görülmektedir. Kemoterapide saç dökülmesi, genellikle sık rastlanan durumalardır. Bu durumlarda bazı yöntemler ile saçsız olan yerlerin kapatılması için uygulamalar yapılmaktadır. Bunlar ise peruklar, bandanalar gibi ürünler ile mümkün olabiliyor.

Son zamanlarda ise protez saç uygulaması çok tercih edilen uygulamalar arasında yerini almaktadır. Bu nedenle kanser tedavisi hastalara uygulanıp uygulanmayacağı da merak konusudur.

Kemoterapide saç dökülmesi sonucunda uygulanabilen protez saçların, uygulanırken dikkat edilecek bazı unsurları bulunmaktadır. Öncelikle uygulayacak olan kişilerin durumlarından kaynaklı olarak daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü hastalıklarının daha farklı boyutlara girmesi yapılacak işlemlerin yanlışlığına bağlı olabilir.

Kemoterapi gören hastaların, saçsız kalmaları sosyal yaşantılarını da etkilemektedir. Bu nedenle peruk ya da diğer yöntemler çeşitli kaşıntılar ya da rahatsızlıklara neden olabilir. Bu durumun yaşanmaması için protez saç uygulaması tercih edilebilir. Özel solüsyonlar kullanılarak yapılan ve günlük hayatta ise gönül rahatlığı ile kullanılan saçlardır. Banyo yaparken, spor yaparken, denize girerken herhangi bir sorun oluşturmayacak şekilde kullanımları sağlanmaktadır.

Protez saçları yaptıracak olan kanser hastalarının dikkat etmesi gereken noktalar diğer kişilerden daha fazladır. Öncelikle, uygulanacak olan solüsyonların uzman olan bir yerden alınacak hizmet sonucu yapılması uygun olacaktır. Çünkü deriye direk şekilde uygulanan yöntemlerdir. Kemoterapide saç dökülmesi sonucunda uygulanabilen protez saçların, işlem yapılırken kullanılacak malzemelerin en iyi kalitede seçilmesi gerekmektedir. Çünkü tedavi gören hastaların mikrop kapması yanlış uygulanan işlemler sonucunda mümkün olacaktır. Aynı zamanda yapılan işlemlerin hijyen açısından devamlı bakımının yapılması gereklidir.

Özellikle kemoterapi tedavisi gören hastaların bu duruma iki kat özen göstermeleri gerekmektedir. Hijyen protez saç uygulamalarında çok önemli olan bir durumdur. Kanser hastalarının yanı sıra bu durum normal kişiler için de önemlidir.

Kemoterapi tedavisi gören hastaların peruk ya da çeşitli geçici ürünleri takmak yerine son zamanlarda protez saç tercih ettikleri görülüyor. Bu durum için çeşitli sorular sorulmaktadır.

Soru: Kemoterapi tedavilerinde protez saç zararlı mı?

Protez saç, uzman tarafından yaptırılması gereken bir uygulamadır. Çünkü bu uygulama özel malzemeler ve yapıştırıcılar ile deriye direk olarak uygulanan işlemlerdir. Protez saç uygulaması,  kanser tedavisi gören hastalara zararlı değildir. Fakat bu uygulama ile hijyene dikkat ederek daha sonrasında iyi bir bakımın yapılması gerekmektedir.

Soru: Kanser tedavilerinde saç protezi için yaş önemli mi?

Saç protezlerinin küçük yaşlar için uygun olmadığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda kanser tedavisi gören küçük çocuklara da önerilmiyor. Tedavinin yanı sıra kafada kronik olarak egzama durumu söz konusu ise bu işlemi yaptırmanız sakıncalı bir durumdur. Kullanım olarak aynı göz lensi gibi bir kullanımı vardır. Yani hijyen konusu bu saçlar için çok önemlidir. Düzenli şekilde bakım yaptırmak normal kişilerin kullanımında önemli olan bir durumdur. Bu durum kanser hastaları için daha fazla dikkat edilen noktalar arasında yerini almaktadır.

Soru: Saç protezi kanser hastalarında da aynı şekilde mi uygulanır?

Bu uygulamanın yapılışı öncelikle, dökülen yere göre ölçü alınarak daha sonra ise bu ölçüye uygun şekilde oturtma yaptıktan sonra en son işlemin ise saçın yüze göre tasarlanıp tamamlanması ile yapılan uygulamalardır. Kemoterapide saç dökülmesi işlemlerine gelecek olursak, bu işlemler kanser hastaları içinde aynı şekilde uygulanıyor.

Soru: Kanser hastaları için de aynı kullanım ömrü mü vardır?

Genel anlamda bu işlemi uygulatan kişiler için 6 ay ile 1 yıl arasında kullanım ömürleri vardır. Uygulamayı sağlayan kanser hastaları için de süreç aynı şekilde ilerlemektedir. Aynı zamanda tedavi gören hastaların hijyen unsuruna dikkat ederek bu uygulamadan yararlanmaları gerekmektedir. Çünkü yapım aşamasındaki malzeme yapıları ve hijyenik teknikler ile kullanım sağlanan yöntemler çok önemlidir. İşlem bitiminde ise düzenli bakımlarının yaptırılarak kullanılması gerekmektedir. Bakım işlemleri normal kişilerin yanı sıra tedavi gören hastaların daha fazla dikkat etmesi gereken konular arasındadır.